EcoWear https://ecowear.hu Környezettudatos sportruházat tudatos vásárlóknak Wed, 29 Mar 2023 10:08:11 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://ecowear.hu/wp-content/uploads/cropped-ecowear_favicon-32x32.png EcoWear https://ecowear.hu 32 32 Júliusi természetvédő akciók 2024 https://ecowear.hu/juliusi-termeszetvedo-akciok/ https://ecowear.hu/juliusi-termeszetvedo-akciok/#respond Sun, 05 Jul 2020 10:17:55 +0000 https://ecowear.hu/?p=22540 Csatlakozz te is néhány apró tettel!

Elkezdődött a műanyagmentes július 2024-ban is. Mi nem egy hónapra korlátozzuk a környezet megóvásának kampányait, de nagyon örülünk, hogy ez a plasztikmentes életmódot támogató akció ilyen nagy népszerűségnek örvend! Érdemes neked is kipróbálnod, ha még nem tetted, hiszen már egy hónap alatt is új szokásokat, új hozzáállást építhetsz ki magadban, ami sokszor a későbbiekre is megmarad.

Hogy miért éppen az egyszer használatos műanyagok a fő téma mostanság a világban, annak nagyon egyszerű és logikus okai vannak, amiket a saját bőrödön is érezhetsz, ha kicsit jobban belegondolsz. Az már más kérdés, hogy a politika és a világ vezető rendszerei mennyire képesek rugalmasan, nyitottan és ráadásul változást eszközölő módon segíteni a jó célt, de ezt nem is tisztünk bírálni, és vannak pozitív lépések.. Sokkal fontosabbnak tartjuk azt, hogy minél több emberhez hiteles információ jusson el a témában, és így a döntéshozókban is erősödjön a késztetés a változásra… méghozzá minél gyorsabb változásra!

Stop-plastic: Műanyagmentes július

A plasztiklábnyom növekedése

Annak ellenére, hogy rengetegen tisztában vannak a kihívásokkal, nagyon kevesen tesznek igazi lépéseket a megoldás érdekében. A hálós bevásárlószatyrok és a fém szívószálak már Magyarországon is egyre népszerűbbek, a szelektív hulladékgyűjtés azonban még mindig gyerekcipőben jár nálunk! A növekvő népesség és a növekvő fogyasztás pedig a legkitartóbb magánszemélyek próbálkozása ellenére is egyre fenyegetőbb következményekkel kecsegtet.

Nem csak a halak problémája!

Az óceáni szemétszigetek, amiknek nagy része műanyag komoly gondot jelentenek az élővilágra nézve. A műanyagokból kioldódó méreganyagok nem csak az óceánokban, de a szárazföldi szemétlerakóknál és az ipari területeken is emberre is veszélyes irányba sodródtak, hiszen a termőföldbe, ivóvízbe, levegőbe is bekerülnek, amit végül újra elfogyasztunk, belélegzünk. Megesszük a tengeri herkentyűket, a gabonát, a zöldségeket, melyekben bizony egyre gyakrabban fellelhetők a szabad szemmel láthatatlan, káros nano műanyagok.

Muanyag palack strand - EcoWear.hu

PET palackok

A PET palackok egy olyan terület például, amin bárki könnyedén javíthat. Az ásványvizeknek nem sok értelmük van, ezt már tudományos kutatások igazolják! Nyugodtan kihagyhatod, és megspórolhatod a pénzt és cipekedést is a megvásárlásuk elhagyásával. Vásárolhatsz betétdíjas, vagy eldobható üveget, amit szelektíven lehet gyűjteni. Választhatod a csapvizet és a házi szörpöt, a szódapatront, vagy a frissen facsarást, ha valamilyen üdítőre vágysz!

Mizu M8 rozsdamentes acél kulacs rózsaszín style

Töltsd újra júliusban!

Ezt a kezdeményezést karolja fel idén is újra a Magyar Vízközmű Szövetség, a Felelős Gasztrohős Alapítvány, a Humusz Szövetség és a Refill „Töltsd velünk a júliust!” kampányban. Töltsd újra a kulacsod, és ne támogasd a PET palackok gyártását a vásárlásaiddal!

Felelős Gasztrohős tippek

A Felelős Gasztrohős napi szinten ad tippeket a vendéglátásban, gasztronómiában előforduló környezetszennyező termékek leváltásához, egyszer használatos műanyagok témakörében az alternatívák erősítésére. Ezenkívül a növényi alapú receptek, a helyi gazdaság fellendítése és az egészséges, adalékmentes főzés is terítékre kerül náluk.

HuMuSz

A Humusz Szövetség is jó példája a magyarországi kezdeményezéseknek. Ők különösen az újrahasznosításra, ezen belül természetesen a plasztikszemét visszaszorítására, illetve a megújuló energiaforrásokra is koncentrálnak. Épkézláb, hétköznapi tippeket kaphatsz tőlük is, ha szeretnél változtatni a szokásaidon!

Mit teszünk mi?

Évek óta az etikus divat, a divatiparban is egyre népszerűbb újrahasznosított anyagok és a természetes anyagok forgalmazásával és népszerűsítésével foglalkozunk. A síruhák volt a főprofilunk, de emellett a nyári sportok, vizes sportok kedvelőinek is kedveskedünk, illetve a Tentree és a Mizu bevonásával újabb mérföldköveket értünk el.

A Mizu kiegészítői, a Picture, a Tentree és az O’Neill divatos ruhái mind hozzájárulnak a bolygónk egészségének fenntartásához! Keress minket a közösségi oldalakon is, és ha máskor nem is, júliusban tarts velünk!

]]>
https://ecowear.hu/juliusi-termeszetvedo-akciok/feed/ 0
Környzetvédelmi világnap 2024! https://ecowear.hu/kornyzetvedelmi-vilagnap-2020/ https://ecowear.hu/kornyzetvedelmi-vilagnap-2020/#respond Wed, 03 Jun 2020 20:42:13 +0000 https://ecowear.hu/?p=22329 Vigyázz, kész, zöld!

Hétvégén a környezetvédelmi világnapot ünnepelhetjük a várhatóan melegedő nyári napsütésben, így június elején. Gondoltad volna, hogy 1972 június 5-én ilyen frappánsan összefoglalták az Ember és Bioszféra művésznévre keresztelt stockholmi ENSZ világkonferencián, miért is kutya kötelessége mindenkinek a saját és lehetőség szerint mások környezetével is foglalkozni?

„Az embernek alapvetően joga van a szabadsághoz, egyenlőséghez és a megfelelő életfeltételekhez olyan minőségű környezetben, amely emberhez méltó és egészséges életre ad lehetőséget.”

Ember és Bioszféra Világkonferencia

Így hát saját jogainkért harcolunk, mikor a tiszta vízért, tiszta levegőért, méreganyagmentes élelmiszerekért, műanyagmentes óceánokért teszünk valamit. Eközben persze számos természeti csodát, állatot és növényt is megóvhatunk a pusztulástól, ahogyan ezt nemrégiben a Google kezdőlapján hasaló Galápagosi óriásteknős is jelezte.

A koronavírus megoldotta a környezetszennyezés problémáját?

Nos, a koronavírus járvány karanténnal töltött hónapjai után rengetegen vették azt észre, hogy, mennyivel tisztább levegő és mennyivel csillogóbb tengerek várnak vissza minket a mindennapok indításához. Kérdés, hogy egy-két héten belül nem ugyanonnan folytatjuk-e, ahol abbahagytuk?

De. Sajnos igen. Ugyanakkor valóban drasztikus és szemléletes változás volt ez az elmúlt időszak. Még egy-két évtizeden át ismételgetve arra a szintre is eljuthatnánk egy ilyen szintű szennyezéscsökkentéssel, ami már biztosítaná az unokáink számára is a túlélés lehetőségét.  Ez már a kutatók szemében is elfogadható szintet jelentene földünk fennmaradásához..

Mentsük, ami menthető…

Tehát, a legfőbb cél, hogy amíg nem jelennek meg a zero waste és CO2-mentes gyárak, a hidrogénhajtású hajók, vagy a kizárólag zöld energiából működő háztartások tömkelegével, addig próbáljuk meg csökkenteni azokat a szennyezési tevékenységeinket, amikre van befolyásunk! Ilyen lehet például az ökológiailag lebomló, teljes mértékben újrahasznosuló anyagok előtérbe helyezése és az újrahasznosítás erősítése.

Fűtés-hűtésrendszerek a háztartásokban

Ritkábban szoktuk felemlegetni a lakossági fűtési rendszerek környezetszennyező hatását. Kényes témaként is tekinthetnénk erre, hiszen mondhatjuk teljes joggal is akár, hogy ugyan, de hát kinek van arra pénze!? A nagy átlagnak talán még mindig jelentősen túlárazottak a napkollektorok, a hőszivattyúk, a geotermikus megoldások, a biomassza fűtés… és még sorolhatnánk. Hozzátartozik a képhez a politika hozzáállása, és talán még inkább a nagyvárosok hagyományos fosszilis energiára való berendezkedése. Más szóval: a panelben mégis ki fogja elkezdeni a napelemes átállást?!

Egy fecske nem csinál… öko paneleket

Érdekes lenne azonban megvizsgálni azokat a háztartásokat, ahol lenne pénz és infrastruktúra, állami támogatás, szakember stb… akár a teljesen passzív házak létrehozására is, mégsem lépnek ebbe az irányba. Ha csak ezek a háztartások meglépnék, hogy belevágnak az eleinte még kicsit macerásabb, bürokratikusabb rendszer kitaposásába, akkor hatalmas nyomást helyezhetnének a politikai és gazdasági szervezetekre is. A nagyobb vásárlói tömeg hosszútávon jelentősen lefaragna a fogyasztói árakból is, egyben népszerűvé is tenné a környezetbarát megoldást.

Környezetvédelmi világnap - a szelektív kukák helyzete

Szelektív kukák? Siralmas a helyzet a nagyvárosainkban!

Ugyanez a gondolatmenet érvényes lehetne például a szelektív hulladékgyűjtésre. Ez vidéken egyre népszerűbb egész egyszerűen azért, mert így a háztartások jobban beleférnek a saját kukájukba, a műanyag, fém, papír hulladékot pedig külön fuvarral szállítják el a „sárga zsákokban, amiket különösebb macera nélkül be tudnak szerezni”.  Kézenfekvő megoldás, nehéz kiforgásokat emelni ellene. Mindössze plusz fél négyzetméter helyre van hozzá szükség a kamrában, bejárónál, konyhában, szekrényben.

Ehhez képest a nagyvárosokat elnézve nagyon kevés az a háztartás, amelyikben a 2-3 sarokra, vagy inkább távolabb található, folyton rogyásig teli, koszos, üvegtörmelékkel borított szelektív kukákig elsétálnak. Ráadásul népesebb családoknál összegyűlő zsákokkal ezt nagyjából 2-3 naponta kellene megtenni. Így talán megérthető, hogy miért a csúszdás ledobóba hajítsák a 8. emeletről a zsákokat, ahelyett, hogy megtennék ezt a túrát!
Valamennyit javít a helyzeten, hogy sok társasházban már helyben elérhető a szelektív hulladékgyűjtés.  De az  emberi lélek kifürkészhetetlen. Szinte mindenhol található olyan lakótárs, aki csak azért sem a megfelelő helyre teszi a hulladékát! Sajnos.

Tegyünk érte, hogy másoknak is fontos legyen!

Óriási különbség ez például Németországhoz képest, ahol évtizedek óta divat a szelektívezés, és ehhez minden szükséges feltételt, erőforrást meg is adnak. Sőt büntetik azt, aki nem tartja be a játékszabályokat.
Hasonló a helyzet itt is, mint a fűtésrendszereknél: Ha az önkormányzatok észrevennék, hogy kígyózó sorok és műanyagpalack halmok borítanák a szelektív lerakókat, akkor talán kellő mennyiségű szelektív kukát helyeznének el a városokban. Nem tudhatjuk biztosan… de egy próbát megérne!

Gyönyörű hétvégét és tiszta környezetet kívánunk Neked a Környezetvédelmi világnap alkalmából!

]]>
https://ecowear.hu/kornyzetvedelmi-vilagnap-2020/feed/ 0
Mit profitál a Nagy Kék Bolygó a járványhelyzetből? https://ecowear.hu/mit-profital-a-nagy-kek-bolygo-a-jarvanyhelyzetbol/ https://ecowear.hu/mit-profital-a-nagy-kek-bolygo-a-jarvanyhelyzetbol/#respond Sun, 24 May 2020 12:45:30 +0000 https://ecowear.hu/?p=22296 Természetesen senki sem örül a betegségnek, vagy az elharapódzó törvénymódosításoknak, rengeteg szokatlan, váratlan és kellemetlen helyzetnek. Bár hozzátartozik a teljes képhez az is, hogy nagyon sokan jól reagálnak a helyzetre, és ha az élet citromot dob, limonádé gyártásába fognak… ahogy mondani szokás. Rengetegen áttértek online számlázásra, online ügyintézésre, villámgyorsan hoztak létre olyan megoldásokat, ami alapesetben hosszú éveken át húzódott volna.

Mi nem is a tőzsdékről, a gazdasági esésekről, vagy az elektronikus rendszerekről, sokkal inkább a bolygónk épségéről szeretnénk most szót ejteni. Minden negatívum ellenére ugyanis kifejezetten előnyösen hat ez az időszak a légszennyezettség kérdésére. A világjárvány szinte mindenhol elérte, hogy kevesebben szálljanak repülőre, hajóra, kevesebben üljenek be az autójukba reggelente, kevesebb gyár szennyezze a levegőt. Vannak iparágak, ahol a termelés jelentősen emelkedett, de összességében erős visszafogottság jellemzi az elmúlt pár hónapot légszennyezettség terén.

Miért ennyire fontos ezt is észrevenni?

Számtalan szakmai cikk, kutatás, akció ösztönöz bennünket arra, hogy törődjünk a környezetünkkel. Ugyanakkor nagyon nehéz észrevennünk azt, hogy egy-egy műanyag csomagolás ignorálása, az elektromos autózás, a tömegközlekedés, vagy épp a kerékpározás választása, a megújuló energiaforrások használata mennyiben befolyásolja a teljes képet. Egész egyszerűen nem látványos ez a változás, hiszen csak hosszú évek mutatják meg a közös és kitartó fáradozás eredményét.

Sajnos kevés eredményt ér el a marketing, vagy épp a tudósok nyilatkozata, képi megjelenítése azzal kapcsolatban, hogyan jutottunk idáig. Ilyenkor az ember látja ugyan, hogy 10-20 év alatt drasztikusan rombolta a vizet, a levegőt, de inkább azt érzi, hogy: ugyan, de hát ezt lehetetlen visszafordítani. Halkan megsúgjuk: nem az! Ugyanúgy lehetőségünk van még helyrehozni, ahogyan elrontottuk.

Hulladékmentes újévi fogadalom

Most hónapok alatt észlelhetjük évek hatásait!

Most néhány hét-hónap alatt sikerült kézzelfogható bizonyítékot felmutatni arról, mire képes a környezetszennyezés visszafogása. Ugyan abszurd és drasztikus módon, mégis rendkívül szembe tűnően mutatják a nemzetközi térképek a pirosból, bordóból halvány rózsaszínre színeződő területeket. Ilyen teljesítményt hosszú évek kitartó visszafogottságával érhettünk volna el. És most nagyon jól látszik, hogyha szinte mindenki tesz (akarva, akaratlanul) a közös érdekért, akkor ennyire látványos a változás.

Tiszta természet, patak

Nem tart örökké és nem hoz helyre semmit hosszútávon!

Nagyon fontos, hogy ezt a pozitív változást vizualizáljuk magunk előtt, mikor apróságokkal ugyan, de hozzáteszünk a bolygó épségéért. Ez az időszak ugyanis szerencsére nem fog örökké tartani. Sajnos azonban a légszennyezés is visszatérhet a megszokott kerékvágásba és amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan is múlik el a halvány színezettség a térképekről és vált vissza élénk pirosra.

A tiszta levegő, a tiszta víz, az ökoszisztéma épsége mindannyiunk javát szolgálja. Sokan megemlítik a tudósok közül azt is, hogy az idős, beteg emberek halandósági mutatója a légszennyezettség szempontjából kritikus területeken a koronavírus idején is megmutatkozott.

Ettől eltekintve is, jellemzően sokkal több rákos-és légzőszervi megbetegedést diagnosztizálnak ezeken a területeken. Nem csak az idősek, de a fiatalok is szenvednek az allergia, az asztma tüneteitől. Sok helyen a járványidőszakokon kívül is állandóan maszkokat viselnek az emberek, kisgyerekek és idősek egyaránt, hogy megvédjék magukat a rengeteg mérgező anyagtól.

Nem kérdés tehát, hogy a krízishelyzetben igazi pozitívum ez a látványos bizonyíték arra, hogy igenis lehetséges visszafordítani azt, amit elrontottunk.

Kívánunk mindenkinek egészséget és sok-sok optimizmust a járvány idejére, és az újrainduláshoz is!

]]>
https://ecowear.hu/mit-profital-a-nagy-kek-bolygo-a-jarvanyhelyzetbol/feed/ 0
Etikus divat? Ilyen egyáltalán létezik? https://ecowear.hu/etikus-divat-ilyen-egyaltalan-letezik/ https://ecowear.hu/etikus-divat-ilyen-egyaltalan-letezik/#respond Sun, 19 Apr 2020 17:24:48 +0000 https://ecowear.hu/?p=22074 Szerencsére van olyan, hogy etikus divat, és ami még megdöbbentőbb, hogy ez egyre inkább kezd divatba jönni. Miért? Mert csömörünk van már a tömeg gyártott termékektől, a felhalmozódó szeméttől, műanyagtól, és sokkal inkább hajlandók vagyunk most már kicsivel többet fizetni egy minőségi, egyedi tervezésű, házilag elkészített darabért.

Ez nem véletlen! Rengeteg egészségügyi kockázat és kényelmi szempont tereli a figyelmünket a fenntartható, újrahasznosítható, zero waste, zero carbon stb… irányba. Szó szerint a bőrünkön tapasztaljuk a mesterséges oldószerek, színezők, ragasztók, textilek hatásait. Nem győzünk új betegségeket diagnosztizálni a gyerekeknél, melyek korábban egyáltalán nem, vagy sokkal ritkább esetben fordultak elő.

Mikor telik be a pohár?

Az allergiás, asztmás, immunhiányos, autoimmun betegségek nagy része kifejezetten a környezetünk és a levegő szennyezésének következtében alakul ki. A gyerekek fokozottan érintettek ebben a kérdésben, ezért sokszor már újszülöttként ekcémás kiütésekkel, különböző étel-pollen-vegyszer allergiával vagy súlyos immunhiánnyal jönnek a világra.

Férfi organikus pamut póló page title bar


A divatvilág és a textilgyártás esetében éppen ezért egyre több anyuka választja a természetes, biopamut anyagokat, a természetes tisztítószereket, mosószereket, öblítőket. Emellett ügyelnek arra is, hogy a gyermekük jól szellőző, meleg, pihe-puha öltözékeket hordjon, és kerülik a műanyagszármazékokat. Egyre többen gyűjtik szelektíven a szemetet, egyre többen hagyják el a nejlon szatyor használatát a boltokban, a csomagolási technikák is fejlődnek, még ha lassabban is.

De hogy jön ide a divatszakma?

Az etikus divat képviselői teljesen tisztában vannak azzal, hogy mennyivel hasznosabbak, értékesebbek az egyedileg tervezett, vagy szuper, újrahasznosított és újrahasznosítható anyagok, amik évtizedekig boldogítják gazdáikat. Általában magasabb áron juthatunk hozzá az ilyen termékekhez, hiszen ezeket nem kell évente beszerezni, sokszor 10 év múlva is megállják a helyüket.

Másrészt ezek a cégek a hulladékmentes, zöld gondolkodás hívei, ezért nem buzdítanak minden áron vásárlásra mindenkit, így hát meg kell várniuk, mire valakinek kedve támad ellátogatni hozzájuk. Emellett nem egy pár filléres műanyag szatyorból, hanem minőségi alapanyagokból készítenek ruhákat, vagy eleve költségesebb natúr alapanyagokból, természetes festékekkel, fonalakkal, díszítésekkel. Ugyanígy az ékszerek és kézműves termékek készítésében is jellemző most már ez a vonal.

I made your clothes 1

Nem csak mutatják, csinálják is!

Hiteles attól lesz valaki az etikus divat színeiben, ha üzletét, környezetét saját életét is alárendeli a természettudatos viselkedésnek. Kisebb, de nagyszerűbb üzletekben, átfogó szemléletváltással vág bele az üzleti vállalkozásba, a vásárlók oktatására, tájékoztatására legalább annyi időt fordít, mint a marketingre. Mértékletesnek és alázatosnak kell ahhoz lenni, hogy a giga hozamok helyett egy beláthatóbb és csekélyebb hasznot tegyenek zsebre, esetleg rengeteg fejlesztés és befektetett pénz eredményeképp érjenek csak el nagyobb hozamot.

Türelmesebb, de valahol emberközelibb az a szemlélet, amit az alternatív üzletláncok, zöld gondolkodású webshopok, ruhaboltok, egyedi tervezők, szabók, cipészek képviselnek. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem érhetnek el ebben a formában eget verő sikereket, de azoknak, akik a természet kíméléséről, az emberséges munkakörülményekről és egy mértékletes felfogásról beszélnek, nem építenek milliárdos gyárakat, és nem is szándékszanak százszoros kínálatot futtatni a futószalagon, hogy aztán a maradék mehessen a kukába.

Akármelyik oldalról nézzük is a témát, az etikus divat követésének, ezáltal a fenntarthatóság zászlaját lobogtatva mindenképp van értelme annak, ha apró lépésenként is, de elsajátítjuk ezeket a gondolatokat, képességeket, és mi is cselekvőre fogjuk! Mi is igyekszünk segíteni írásainkkal, kínálatunkkal egyaránt a tudatos döntésekben, a megalapozott választásban.

]]>
https://ecowear.hu/etikus-divat-ilyen-egyaltalan-letezik/feed/ 0
A Föld világnapja 2024 https://ecowear.hu/a-fold-vilagnapja/ https://ecowear.hu/a-fold-vilagnapja/#respond Thu, 02 Apr 2020 11:27:39 +0000 https://ecowear.hu/?p=21690 Tavaszi nagytakarítás a fejekben és a ház körül

Az erdők és a víz márciusi világnapját követően a Föld napját minden évben április 22-én ünnepeljük. Idén a húsvéti hét után következő szerdára esik. Tőlünk megszokott módon lehetetlen, hogy egy ilyen eseményről, ünnepnapról megfeledkezzünk. Ezért idén is készülünk egy kis meglepetéssel azoknak, akik figyelik az oldalt és követik a híreinket.

Remek lehetőség adódik mindannyiunk számára a tavasz beköszöntével egy nagytakarításra. Amit jelen esetben nem csak a portörölgetés, de a fejben való rendrakás is példázhatja. Rengeteget írunk a szemét, a környezetszennyezés, a szén-dioxid kibocsájtás katasztrofális állapotairól, amin legfőbb ideje, hogy mindenki elgondolkozzon és a tőle telhető legtöbbet hozza ki a megelőzésből, védekezésből. Erről olvashatsz most néhány gondolatot.

Mióta van Föld napja?

1970 március 21-én került sor legelőször a Föld napjának, vagyis az Earth Day meghirdetésére, ami történetesen az északi félteke első tavaszi napja. Az ötlet John McConnell, egykori utazó orvosból lett békeügyi aktivista nevéhez fűződik. Ötlete azután indult, hogy 1930-as években megismerkedik Albert Nobell, világhírű amerikai vegyésszel, aki  kifejleszti a hőre keményedő műanyagot.

McConnell, aki hívő emberként a második világháború kapcsán is a békét és a környezetvédelmét szem előtt tartó aktivistaként lépett fel, rosszallóan tekint ennek a találmánynak a lehetséges következményeire. Isten által megteremtett és az embereknek ajándékozott föld védelmét elsőrangú prioritásként kezeli. 1930-at írunk, ami, ha jól számolunk, épp 90 évvel ezelőtt volt! Már akkor felismerte, hogy a lebomlásra szinte képtelen, kemény műanyag hatalmas mennyiségű hulladékot eredményezhet.

A tengerészetben és az űrkutatásban is jártas McConnell minden lehetséges utat igyekszik feltérképezni a háború, az atombombák, és a visszafordíthatatlan környezetszennyezés megállítására. Érdemes átolvasni életrajzát, ha érdekel, milyen izgalmas utat járt be a nemes cél érdekében.

Április 22 már 50 éve a Föld világnapja!

1970 márciusa után, egy egyetemista, Denis Hayes kezdeményezésére mozgalommá szerveződik a környezet megmentése. Denis később az alternatív energiaforrások kutatására adta fejét. Ekkorra, április 22-én, szinte hihetetlen módon, durván 25 millió amerikai emel szót a környezet megmentésére, és cselekvésre buzdítanak. A 90-es évekre világmozgalommá szerveződik a kezdeményezés, és április 22 azóta is a Föld világnapjaként ismétlődik évről-évre.

Ami megdöbbentő, hogy 30-40 év erőfeszítését nem, hogy lényeges előrelépés, de inkább pusztítás és egyre növekvő környezetszennyezés „koronázza”. Amerika például az egyik legsúlyosabb ipari és hulladéktermelő tevékenységgel büszkélkedhet, és az 1970-es években még milliók számára fontos szemlélet aligha épült be az átlagemberek mindennapjaiba.

Föld napja 2020 április 22

Pozitív tendenciák

Ugyan még mindig nem elég széles körben, még mindig nem elég gyorsan, de jelentős előrelépések mutatkoznak a tudományos szféra berkein belül a Föld megmentésére, a víz, a levegő, az erdők és a termőföldek védelmére vonatkozóan. Szívmelengető látni, hogy egyre többen, talán épp a rengeteg negatív következmény hatására, igyekeznek lépéseket tenni a szemét, a műanyag kiszorításáért, és természetesen a jelenleg leghatásosabb módszernek tűnő, újrahasznosítás hatékonyabbá tételéért.

Rengeteg fejlesztés és politikai érdekütköztetés mutat arra, hogy néhány éven belül az elektromos autózás segíthet a városok levegőjének javításán. A zéró karbon akciók keretein belül pedig a gyárakat igyekeznek cselekvésre buzdítani. Ha követed az oldalunkat, tájékozódhatsz ezekről az újításokról és lehetőségekről, melyeknek követését a figyelmedbe ajánljuk.

Tegyük szebbé a Földet és köszönjük meg neki gyakrabban, amit értünk tesz! Mi magunk ezt a napot sokkal fontosabbnak érezzük, mint a „Black Friday”-t és a többieket, ezért  különleges meglepetésekkel készülünk azoknak akik már hozzánk hasonlóan gondolkoznak. De azokat is szeretettel várjuk, akik csak ismerkednek a környezettudatos életmóddal. Részletek rövidesen akciós oldalunkon!

]]>
https://ecowear.hu/a-fold-vilagnapja/feed/ 0
A legjobb környezettudatos ajándékok 2024 https://ecowear.hu/a-legjobb-kornyezettudatos-ajandekok/ https://ecowear.hu/a-legjobb-kornyezettudatos-ajandekok/#respond Mon, 30 Mar 2020 09:41:11 +0000 https://ecowear.hu/?p=21629 Ajándékozz egy szebb jövőt mindenkinek!

Te is gondban vagy, hogy a következő születésnapra, névnapra, évfordulóra, munkahelyi ajándékozásra, vagy épp a többgenerációs családi ünnepekre milyen ajándékot válassz? Nem is vagy biztos benne, hogy örülnének-e egy újabb asztaldísznek, egy bögrének, vagy elektronikus kütyünek, hiszen már minden ilyesmi megvan, és tőled is millió és egy ilyen kaptak…

Szerintünk talán felesleges is ezen túl sokat agyalni. Miért? Mert ezekből sokszor csak felesleges kacatok, hosszútávon pedig újabb műanyag szemét keletkezik. Emellett egy átlag háztartásban már bőven megvan az a díszítés, dekoráció és alapkellék, amit a házigazdák saját maguk, saját stílusukban összeválogattak. Nem feltétlenül kell még egyet raktáron tartaniuk, főleg, hogy talán évekig a kamrában fog porosodni.

Környezettudatos ajándékok – öröm adni és kapni is!

Mivel ebben a kategóriában hosszú élettartamú, praktikus kellékek találhatók, amik nem feltétlenül találhatók meg bármely modern, vagy hagyományos háztartásban, ezért innen bőven akad olyasmi, ami újdonságként hat majd az ünnepeltre. Stílus és felhasználás szempontjából is lehet egyedit, személyre szabottat választani, és remek meglepetés lehet azoknak, akik már most is figyelnek erre a szempontra a vásárláskor.

Azoknak, akik még nem álltak át környezetbarát bevásárlótáskákra, nem próbálták, hogy milyen egy természetes anyagú ruhaneműt viselni, azoknak pedig szuper gondolatébresztő, és igazán pozitív csalódás lehet egy ilyen gesztus a családtól, barátoktól. Már jelenleg is elérhetőek az áruházban a hálós bevásárló zacskók, és az újrahasznosított alapú táskák. Emellett most már pénztárcák, Mizu fémpalackok, fém szívószálak és étkészletek is bővítik a kínálatunkat. Természetesen egy menő baseball sapka vagy egy biopamut póló is jó választás lehet.

A legjobb környezettudatos ajándékok áruházunkban.

Bevásárlótáska a gyerekeknek, a nagyinak

Kivétel nélkül mindenkinek jó ötlet környezetbarát táskákat, szatyrokat, hátizsákokat venni, aki jár bevásárolni, túrázni, vagy iskolába. Pénzt és energiát spórolhat meg magának az, aki ezeket a kellékeket használja, ráadásul örömet szerezhet neki az is, hogy egy ilyen aprósággal sokat tehet a környezetünkért, a gyerekeink jövőjéért.

Természetjárók, sportos ismerősök

Akik rendszeresen járnak edzőterembe, túrázni, biciklizni, úszni, hegyet mászni, síelni, és még folytathatnánk, azoknak kiemelten fontos lehet a bolygó védelme. Ha tudod, hogy használ már kulacsot, és nem műanyag flakonokat vásárol, akkor talán felesleges még egy kulacsot beszerezni. Egy fémszívószálnak, túrázó evőeszközkészletnek azonban lehet, hogy nagyon örülne, és egy biopamut felső is feldobhatja a hétköznapjait.

Sapik, pénztárcák, kulacsok

Ha a gyerkőcnek nincs még kulacsa, termosza, amit magával vihet az iskolába, akkor biztosan örül majd egynek. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kisgyerekek, és talán főleg a felső tagozatosok, gimnazisták között sokszor fontosabb szempont a környezetvédelem, és divatos, trendi dologgá kezd válni, mint az átlag felnőtteknél. Ezért egy mutatós kulacs, egy jópofa pénztárca, egy menő sapi tuti ötlet lehet számukra is.

Add át a mentalitást is szeretettel!

Figyelj arra, hogy két mondatban, és sosem győzködve, vagy akaratoskodva az üzenetét is add át az ajándéknak. Hiszen ezzel a gesztussal felhívhatod a figyelmet arra, hogy egy ilyen használati eszköz, illetve a tudatos vásárlás, ajándékozás mindannyiunk érdeke.

Gyakran előfordul, hogy az ajándékot átadás előtt elkezdjük értékesíteni az ünnepeltnek. Jó hosszan elmeséljük, hogy miért, miért épp neki, és milyen megfontolásból választottuk, hogy ezáltal tudat alatt is kicsit megelőzzük az esetleges nemtetszést. Ha tényleg fontos ez számunkra, és hasonló esetben mi is ilyen ajándékra vágyunk, intézzük el ezt annyival, hogy sok szeretettel adom ezt neked… és még a bolygónkra is gondoltam!

]]>
https://ecowear.hu/a-legjobb-kornyezettudatos-ajandekok/feed/ 0
Mi fán terem a Tencel? https://ecowear.hu/mi-fan-terem-a-tencel/ https://ecowear.hu/mi-fan-terem-a-tencel/#respond Tue, 24 Mar 2020 14:35:25 +0000 https://ecowear.hu/?p=21487 Egy igazán környezetbarát szövet, a lyocell története

Lelkesen készülünk a Tentree-vel közös együttműködésre, ezért ismét egy izgalmas témával foglalkozunk a faültetés és a környezetbarát ruházati cikkek kategóriában. A Tentree termékek egyik meghatározó alapanyagáról lesz most szó, melynek gyártása és a mögötte álló szemlélet is figyelemre méltó.

A szürke hétköznapokból kiszakadva egy ilyen hír, egy ilyen forradalmi ötlet bárkit jobb kedvre deríthet. Különösen azokat, akik aggódnak a bolygónk jövőéért. Mosolyra derülhet az is, aki tisztában van azzal, hogy a tengeri halakban található műanyag mennyiségének nagy része a mosógépekben mosott ruhaszálakból származik. Nem utolsó szempont azoknak sem, akik tudják, hogy az újrahasznosítás még mindig gyermekcipőben jár, ha a jelenlegi és az ideális arány közötti szakadékot szemléljük.

A fotoszintézistől a nyári ruhákig

A fotoszintézis irányítása alatt létrejött növényi részek, jelen esetben a farostok, a cellulóz a főszereplői annak a folyamatnak, mely a „Tencel”, vagyis a Tentree által felhasznált lyocell, gyártását is ihlették. Ha csak eddig olvassuk, akár a viszkózról is beszélhetnénk, melyet általában fenyőfából, vagy bükkfából állítanak elő. A nagy különbség, hogy a viszkóz gyártásához rengeteg különféle vegyszert is felhasználnak. Így végtelenített hosszúságú, tetszés szerinti szálakat képesek létrehozni a fehérítés, keményítés, puhítás, színezés eredményeképp a gyártósorokon.

A viszkózgyártás mellett a bambuszból kinyert cellulóz felhasználása is egyre népszerűbb, és valamivel környezettudatosabb is, hiszen a bambusz rendkívül gyors növekedésre és regenerálódásra képes növény, így kellő odafigyeléssel könnyebben balanszban tartható a kitermelés és felhasználás aránya. A bambusznak egyébként szuper képességei közé tartozik, hogy hatékony nedvszívó, jó légáteresztő, puha és bizonyos esetekben antibakteriális képességgel is bír. A káros UV sugarakat azonban sokak szerint akadály nélkül átengedi, ez jelentős hátrány lehet például nyáron.

Mikor jön képbe a lyocell?

A lyocell szálakat legelőször 1985-ben kezdték el gyártani, viszont most már szerencsére egyre többet hallunk felőlük. A különbség a viszkózzal szemben, hogy ezeket kemény farostokból, tehát bambuszból, vagy például eukaliptuszból is képesek kinyerni. Ez nagy könnyebbség a természet számára, hiszen ezek gyorsan növő növények, és növekedésük során nincs szükség növényvédő szerek használatára – ellentétben a pamuttal. Másik óriási különbség, hogy az alakításhoz egy természetes oldószert: N-metilmorfolin-N-oxidot ( NMMO) használnak, mely mérföldekkel környezetbarátabb, mint a viszkózgyártás során felhasznált kemikáliák.

Egy szintén lényeges előnye, hogy a folyamatot, lehetőség szerint, egy teljesen zárt rendszerben hajtják végre, vagyis az oldószert képesek szinte teljesen visszaforgatni a folyamatba. Emellett gyakorlatilag nullára csökkentik a káros anyag kibocsájtást. Az oldószer visszanyerése nagyon energiaigényes folyamat. Ehhez napenergiát használnak, a környezeti terhelés csökkentésére. És ha mindez még nem lenne elég, a lyocell a viszkóznál lényegesen jobb nedvszívó, rendkívül strapabíró, alig gyűrődik, könnyen színezhető, puha és mutatós anyag. Képes ezáltal minden gond nélkül a pamut, vagy a viszkóz helyére lépni legyen szó bármilyen textíliáról! Ezért környezetbarát szövet a Tencel.

Tencell - környezetbarát alapanyaga a tartós és kényelmes ruháknak

Mitől lesz Tencel a lyocell?

A Tentree álta felhasznált Tencel névre keresztelt lyocell szövet kizárólag ellenőrzött fakitermelésből származik, etikus, környezettudatos folyamatok eredményeként. Vagyis külön erre a célra telepített gazdaságokból szerzik be az alapanyagot, és törődnek a dolgozók biztonságával, jóllétével is.

Ahogy a nevükben is benne van, 10 fát ültetnek minden egyes eladott ruházati cikk után, mellyel még több erdőt, még több szén-dioxid éhes, lélegző egységet teremtenek a Földön. Divatos, stílusos darabok kerülnek ki a kezük közül, melyeket bárki büszkén viselhet a hétköznapokban, a sportpályán, vagy épp egy elegáns alkalomkor.

Vigyázz, kész, rajt! A Tentree megérkezett Magyarországra is!

]]>
https://ecowear.hu/mi-fan-terem-a-tencel/feed/ 0 tentree | Crown Materials - TENCEL nonadult
A zöld és a kék összes árnyalata! https://ecowear.hu/a-zold-es-a-kek-osszes-arnyalata/ https://ecowear.hu/a-zold-es-a-kek-osszes-arnyalata/#respond Sat, 21 Mar 2020 09:18:09 +0000 https://ecowear.hu/?p=21418 Az erdők és a víz világnapja 2024

Februárban megvolt a farsangolás és a szerelmesek vibráló, és talán túlságosan is, elcsépelt felhajtása. Ezzel egyébként semmi problémánk nincs, mindössze szeretnénk a tavaszi előkészületekhez egy plusz célt, egy plusz hajtóerőt biztosítani. Vésd be már most a naptáradba, hogy március 21 az erdők, március 22 a víz ünnepe lesz idén is!

Nem tudjuk, Te hogy vagy ezzel, de nekünk már e két szó hallatától is hevesebben ver a szívünk, és képzeletben már rég nem a zimankós szmogrengetegben, hanem a világ legszebb tájain járunk… Mármint, ami megmaradt belőlük. És akkor, puff, földet is ér a felismerés, hogy miért is tartjuk érdemesnek napról napra, hétről hétre, hogy szóba hozzuk a témát: környezet, békés együttélés, csodálatos természeti értékek megóvása.

Március 21, a nap-éj egyenlőség és az erdők világnapja

Lombokat, friss lélegzetvételt, a zöld összes árnyalatát, a suhogást, az árnyakat, a fényt és a termést, a virágot, a lobhullást, a csupaszon fagyoskodó gallyakat látod magad előtt? Neked mi jut eszedbe az erdőről, az avarról, a fákról, az élővilágról? Költői magasságokba reppen a legborúsabb ember is egy terebélyes, öreg fa szimmetriájától, vagy épp egyedi sérüléseitől. Szárnyra kap a képzelet, és a legtöbben erősen, ösztönösen jónak érezzük az erdőhöz kapcsolódó asszociációinkat.

Természetvédelmi szempontból viszont sok esetben fekete zászlókat, halotti lepleket tudnánk lengetni azokon a leégett, tar vágott, elpusztított területeken, ahol valaha a világ legsűrűbb, legősibb növénytársulásai éltek. Fokozatosan romlik a helyzet ugyanis e téren, az agresszív törtetésnek és gátlástalan ipari tevékenységnek köszönhetően. Mégis van remény! Ha volna kedved Neked is 10 fát ültetni, az elpusztítottak helyett, nézz szét TenTree termékeink között! Még nem is hallottál róla? Ajánlom a Tentree filozófiáról szóló cikkünket.

Fel kell hívni a figyelmet!

Sokan mélabúba burkolózva lehajtják a fejüket az idei és az elmúlt 50 év történéseit figyelemmel kísérve, de vannak, akik egyáltalán nem értik, mire ez a nagy hűhó, mi ez az új zöld trend a világban. És a nem tudás sajnos kifogásként válik be csupán, a megoldást aligha szolgálja. A felelősségtudat felébresztése zajlik most a világszerte izzadó önkéntesek, lázas aktivisták, és mélyen gondolkodó, felelősségteljes felnőttek köreiben.

Miért? Mert égető kérdésről beszélünk. Ironikusan is égető a kérdés, hiszen egyre gyorsabb globális felmelegedésről, erdőtüzekről, vészesen növekvő szén-dioxid kibocsájtásról beszélünk, melyek saját maguktól semmi esetre sem fognak elmúlni, hiszen a civilizációnk sem időt, sem teret, sem támogatást nem enged a regenerálódásra. Ennél sokkal gyorsabb változásra, és ellentmondásosan hangzó talán, de a legtöbb téren lassabb életre lenne szükségünk.

Március 22, az élet forrásának világnapja

A nap-éj egyenlőséget követően, másnapra virradva máris egy újabb nemes vízió, a víz megmentésének lehetősége juthat eszünkbe, és ezért mindenképp érdemes a napot egy hideg vizes arcmosással, egy gyors zuhannyal, és egy pohár tiszta ivóvízzel indítani. Aztán második lépésben máris elképzelhetjük, hogyan festene ez a reggel víz, vagy legalábbis tiszta víz nélkül.

A nap további részeiben a bögrék elmosása, a fogmosás, a sminkelés, a WC használat közben már elég, ha csak élvezzük ezt a hihetetlen, és egyébként fenntarthatatlan luxust, amiben jelenleg élünk.

Fontos, hogy átgondold és másoknak is elmeséld

Rákereshetünk egy-két remek tengerjáró, óceánjáró, szörfös, hajós, tengerbiológus, vagy épp búvároktató képanyagaira az interneten. Ez valószínűleg szintén segít felértékelni ezt a csodás napot, amikor egy kicsit erre is koncentrálhatunk a celebvilág, az atomerőművek, a politika, vagy épp az utcán heverő műanyag palackok helyett. 

Te is kedvet kaptál egy kis változáshoz? Elég, ha apróságokkal indulsz el az úton, lépésről-lépésre, ahogyan azt a sokat látott bölcsek mondani szokták. Szeretnéd megvédeni értékes vízkészletünket? Ne igyál többé eldobható PET palackból! Használj helyette újrahasználható kulacsot! Hiszen, ha mindenki egy-egy dolgon változtatna csak, és csak egy-egy másik emberben ébresztene felelősségtudatot a tetteiért, akkor a bolygónk is megkapná azt a tiszteletet és bánásmódot, amit megérdemelne. Mert évezredek óta biztosít számunkra mindent, és épp miattunk szenved most ennyire.

Az erdők világnapja idén is ! Kiránduláshoz ajánljuk: Mizu M8 rozsdamentes acél kulacs sötétkék style


]]>
https://ecowear.hu/a-zold-es-a-kek-osszes-arnyalata/feed/ 0
Tentree termékek az Ecowear kínálatában! https://ecowear.hu/tentree-termekek-az-ecowear-kinalataban/ https://ecowear.hu/tentree-termekek-az-ecowear-kinalataban/#respond Mon, 09 Mar 2020 19:27:58 +0000 https://ecowear.hu/?p=21191 EcoWear csapataként idén tavasszal, Magyarországon elsőként együttműködésre készülünk új partnerünkkel, a Tentree nevű céggel, akiknek tevékenysége a mi szemszögünkből mindenképp külön említést érdemel! Az IPSO kiállításon találkoztunk velük, és nem kis örömünkre sikerült megtalálni a közös hangot egy közös cél érdekében!]]> Átütő sikerként éljük meg, hogy az EcoWear csapataként idén tavasszal, Magyarországon elsőként együttműködésre készülünk új partnerünkkel, a Tentree nevű céggel, akiknek tevékenysége a mi szemszögünkből mindenképp külön említést érdemel! Az IPSO kiállításon találkoztunk velük, és nem kis örömünkre sikerült megtalálni a közös hangot egy közös cél érdekében!

Figyelem, hamarosan jövünk!

Mi újrahasznosított sportruházatokban gondolkodunk, a biopamut és a megújuló műanyag felhasználását igyekszünk növelni a bolygónk és a vásárlóink érdekében. A Tenree pedig minden környezetbarát ruhadarabjuk megvásárlásáért 10 fát ültet el, melyek száma egyre növekszik, és transzparensen követhető az oldalukon!

Légy részese te is a változásnak!

A Tentree „Earth first”, vagyis „első a Föld” szemlélete mentén bárki részese lehet egy hatalmas kezdeményezésnek. Elmondásuk szerint nem kell óriás, harcos környezetvédőnek lenned ahhoz, hogy valami nagyot alkoss. Olyan apróságok, mint a környezetbarát bevásárlótáska használata, vagy a biciklizés a munkahelyre, vagy épp a 10 fát ültető ruházati cikk vásárlása már rengeteget változtatnak a bolygó helyzetén. Különösen, ha a sok kis dolgot millióan teszik meg egyszerre…

A terv 2030-ig 1 milliárd csemete elültetése! Ez már drasztikusan csökkentheti majd a klímaváltozást. Eddig is több, mint 30 millió fát ültettek el, amivel 8 országban hozták egyensúlyba a talajt. Hiszen, ahogy mondják: Apránként időről-időre követtük el ezt a hibát, és pontosan így fogjuk ezt kijavítani is! Érdemes megnézni az oldalt, ahol a kezdeményezés minden részlete pontosan dokumentált, utánkövethető.

TenTree termékek - Első a föld

Etikus gyártás, transzparencia, szemléletváltás!

Egy etikus gyártási folyamatban a munkások érdeme sem elhanyagolható. Éppen ezért ideális munka- és megélhetési körülményeket biztosítanak azoknak, akik saját két kezük munkájával segítenek a bolygó megmentését elősegíteni és rendkívül magas minőségű ruhadarabokat gyártani. Nem feledkezhetünk meg erről a szempontról, ha igazán jót akarunk cselekedni.

Megfizethető áron kínálják eladásra a termékeket, melyek ellenőrzött forrásból, és az etikus gyártási folyamatot végigkísérve készülnek el teljes transzparencia mellett. Nem árulnak zsákbamacskát, az árak pedig pontosan abban a mértékben alakulnak, melyek egy ilyen jövőbemutató folyamat során elengedhetetlenek. Nem az egyszer használatos, nem az egy hét után kukába hajított, környezetszennyező műanyagok gyártósora ez, hanem pont az ellenkezője. A szemlélet az, ami a vásárlók értékrendjét is igyekszik egy új irányba terelni!

Sok kicsi sokra megy

Ehhez idő, pénz és rengeteg fáradság szükséges. Elvitathatatlan érdeme a Tentree csoportjának és jótékonysági partnereinek, hogy ilyen volumenű körforgást alakítottak ki. Ami még fontosabb, hogy egy jó cél érdekében nem félnek nagyot álmodni, és lépésről-lépésre közelebb kerülni ehhez a vízióhoz. Mi pontosan ezért csatlakozunk hozzájuk, ők pontosan ezért csatlakoznak hozzánk.

Így hát nem kérdés, hogy a sikeres együttműködés jegyében mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy részletesen bemutassuk őket, felhívjuk a figyelmet egy ilyen egyszerű és mégis zseniális összefogásra. Szerethető és fenntartható változásokat hozunk azok életébe, akik ugyan nem alapítanak egy globális céget a témához, de fontosnak tartják, hogy részesei lehessenek a pozitív előnyöknek, amiért mi már gőzerővel dolgozunk. Mindezt emberi léptékben, emberséges körülmények között és az emberekért tesszük. Hiszen ami a bolygónkat boldoggá teszi, nekünk is mosolyt csal majd az arcunkra.

Hamarosan érkezünk a Tentree termékek kínálatával, és addig is mindenkit arra buzdítunk, hogy higgyen az apró cselekedetek erejében, bízzon a saját megérzéseiben, és vigyázzon erre az egyetlen helyre, ahol jelenleg élnünk lehetséges!

]]>
https://ecowear.hu/tentree-termekek-az-ecowear-kinalataban/feed/ 0
Tudod-e, hogy melyik a világon a legtöbb szemetet termelő cég? https://ecowear.hu/melyik-a-legtobb-szemetet-termelo-ceg/ https://ecowear.hu/melyik-a-legtobb-szemetet-termelo-ceg/#respond Sun, 23 Feb 2020 21:41:09 +0000 https://ecowear.hu/?p=20929 A Break free from plastic, vagyis szabadulj meg a műanyagtól kampányban 9000 önkéntes 42 országból azon fáradozott, hogy majd’ 200.000 darab műanyag szemetet összeszedjen, és márka szerint szétválogassa. Az eredmény valahol siralmas, ugyanakkor nem túl meglepő, ha a népszerűségi rátákat nézzük…

Az, hogy mit fogyasztunk és mennyit, jól látszik ebben a kutatásban is, és kevéssé ad okot az örömre. A szénsavas, cukros üdítőitalok műanyag flakonjai közül törvényszerűen többségben voltak azok, melyeket a leggyakrabban veszünk le a boltok polcairól.

Ez persze önmagában nem jelenti azt, hogy másfajta üdítőket vásárolva kevesebb szemetet termelnénk, ez mindössze rávilágít arra, hogy a műanyag hulladék tárolása és jövőjének kérdése bizony óriási probléma a világban.

Kidobott Coca Cola palack a parton

Dobogós palackok a szeméttelepen

A Coca-Cola bizony a jól ismert piros, fehér feliratokkal ellátott palackjaival a New Yorki tőzsde élvonalából a legnépszerűbb Coke-on felül még több mint 500 márka tulajdonosa. Nagy riválisai, a Pepsi és a Nestlé aligha maradnak el sokkal mögötte, ha figyelembe vesszük, hogy hányféle terméket gyártanak és mekkora mennyiségben. Talán meg sem lepődünk azon, hogy a szeméttelepeken is az élvonalban végeznek, a legtöbb hulladékot termelő cég „játékban”.

Nem csak a flakonokkal van probléma. Kezdünk mindent jó előre legyártani, tartósítani és természetesen műanyagba csomagolni, hogy aztán kb. 5 perc alatt a felbontás után azonnal a kukába kerüljön.

Amerika élen jár a szemetelésben, és európai szemmel szinte felfoghatatlan az a pazarlás és a szelektív hulladékgyűjtés még gyerekcipőnek sem nevezhető előremenetele a fejlettnek nevezett kultúrában. Ők még a főtt tojást, a darabolt, főtt répát vagy bármilyen készételt a polcokra dobnak, hogy az azonnal fogyasztható és persze egyenes arányban szörnyen egészségtelen is legyen.

Hány szemétdomb fér még el a Földön?

Nem sok ezek után…
Hova kerül egyáltalán a rengeteg feldolgozatlan szemét? Mert újrahasznosítani sajnos még mindig drágább, mint újat gyártani… De mégis hova kerülnek a kupacok? Nos, eddig főleg Ázsiába, azon belül is leggyakrabban Kínába feldolgozásra, újrahasznosításra. De emellett ott van Vietnám és Malajzia is, akik főleg gyűjtőhelyekként szolgálnak.

Megvizsgálták, hogy ki a legtöbb hulladékot termelő cég

Vagyis szolgáltak… ez idáig. A mérhetetlen mennyiségű hulladék ugyanis náluk is problémává nőtte ki magát, ezért mindhárom szemétnagyhatalom kezdi visszautasítani a szállítmányokat. Minden más repül a lakatlan területekre, aztán a vizekbe, sivatagokba… ameddig a szem ellát.

Ki a hibás?

Nos, ez egy fogós kérdés. Induljunk ki magunkból első körben, és vizsgáljuk meg, hogy hány zacskót és flakont veszünk meg feleslegesen. Ezután jöhetnek a nagy, listavezető cégek, akiknek ugyan forgalomcsökkenéssel, de mégis rendkívül nemes kezdeményezéssel egybekötve lehetőségük lenne újrahasznosított termékeket, vagy természetes csomagolásokat felhasználni.

Módjukban áll, de azt is figyelembe kell venni, hogy bevételük komoly hányadai jelenleg is a rengeteg dolgozó kifizetésére, vagy esetenként jótékony célokra mennek el. Ehhez képest a Coca-Cola is előállt 2019-ben például azzal az ötlettel, hogy a vizek tisztítását célzó ráfordításai mellett a műanyag palackjait is lecserélné kívül papír borításra, amitől a belső, tengeri szemétből készült réteg könnyen elválasztható lenne, így hatékonyabb újrahasznosítást tenne lehetővé.

Ez egy nagyon jó irány és mindenképp szükséges is. Az óriáscégek példamutatásával, és az eleve zöld gondolkodású kezdeményezésekkel közösen igenis van remény arra, hogy egy idő után ne kelljen újabb műanyagokat legyártani.

Nekünk már van egy működő ötletünk!

Mi eleve ezt a felfogást képviseljük, ezért szeretnénk felhívni a fogyasztók figyelmét is arra, hogy például a ruházkodás kapcsán is van zöld alternatíva prémium kivitelben. Legyen szó hétköznapi-, sport- vagy síruhákról, kiegészítőkről, hátizsákokról, mi megragadtuk ezt a lehetőséget és elhozzuk mindezt természetbarát módon és ráadásul divatos megjelenéssel!

Ha te is részese szeretnél lenni ennek a változásnak, vagy már régóta így gondolkodsz, itt a helyed. Válassz fenntartható, újrahasznosított és mutatós darabok közül a kínálatunkból, és ha bárhol kérdésed van, keress minket bátran!

]]>
https://ecowear.hu/melyik-a-legtobb-szemetet-termelo-ceg/feed/ 0