Miért csak a július műanyagmentes?
Júliusban világszerte hallatták a hangjukat a zöld megoldásokat támogató cégek, kampányok a műanyagmentes akció keretein belül. Akciók jönnek, mennek, de lényegi változás aligha történik. A cél szerintünk inkább az lenne, hogy életmódként tekintsünk a műanyagmentességre és az újrahasznosításra, és minél hamarabb kezdjük el kicsiben,nagyban egyaránt!
Sok kicsi sokra megy alapon csak a műanyag zacskók, táskák rendszeres vásárlásával már megtöbbszörözzük a műanyaggyártást. Ezek az ipari folyamatok rengeteg energiába és kőolajszennyezésbe kerülnek a bolygónak, nem beszélve arról, hogy mit tesznek hosszú-hosszú időn át az élővilággal. Van egy ötletünk!
Ne vegyél több műanyag szatyrot!
Mi több praktikus darabbal készültünk nektek a bevásárlásokhoz, kiránduláshoz. Mielőtt tudtunk volna erről,minden egyes gyümölcsöt, zöldséget, csonthéjast stb… külön- külön bezacskóztunk, hogy arra rákerüljön a címke, amit le lehet húzni a pénztárnál. Majd kb. 20 perc múlva mehet a kukába, mert amúgy semmi szükség rá.Az Urbansztyr hálós ökozsákkal, illetve a Cheryl és Coastal print strandtáskával, amelyek nem csak strandon használhatóak, azon igyekszünk, hogy egy tartós, jó minőségű megoldást kapj a rengeteg újra legyártott műanyag helyett.
A hálós külsőre gond nélkül ragad a címke, a pénztáros pedig tisztán látja, hogy mit vásároltál, akárcsak a műanyag hálós citromok vagy hagymák esetében.
Használd többször a vászontáskáid, vidd magaddal az Urban szatyrot, hálós ökozsákot, vagy dobd be a táskádba az almát úgy, ahogy van. A matricákat ragaszthatod a pamutszatyorra, vagy épp az almára, ha szükséges. A kantinban ott az ételhordó, a kávézóban a bögre, a termosz, a savanyúságnak egy befőttesüveg, a szendvicshez egy szövetkendő. Nem ciki! Sőt! Kezdenek egyre divatosabbá válni a műanyagmentes júliushoz hasonló kezdeményezések és a praktikus megoldások.
Mennyi időt rabolunk el egymástól?
Sokat hallunk a műanyag szennyezettségről a bolygónkon, és arról is, hogy a műanyagok több száz év alatt bomlanak le, amit nehéz ép ésszel felfogni. Azt sokkal egyszerűbb talán, hogy manapság például a tengeri halakban nagyrészt előforduló műanyagok kb. 70%-a származik a mosógépből leeresztett miniatűr textildarabkákból. Talán morbid példa, de köztudott, hogy az emberi és állati tetemek is sokkal lassabban indulnak bomlásnak a mai világban, ugyanis rengetegféle műanyagszármazékot hordozunk már a szervezetünkben ételek, italok, kozmetikumok, vegyszerek fogyasztása révén. Persze nem nyelünk le egyben egy zacskót, de szabad szemmel láthatatlan műanyagrészecskéket igen. Ugyanúgy ahogyan a korallzátony, a halak, madarak, hüllők, emlősök, vagy bárki más. Ez a folyamat a következő években várhatóan fokozódik, és az újrahasznosítás ezzel a tempóval úgy néz ki, nem tudja felvenni a versenyt. A szemét mennyisége megnégyszereződik 2050-re a becslések szerint, és a jelen helyzetben is mindössze a műanyaghulladék egy hatodát vagyunk képesek újrahasznosítani! Pedig a PET palackok újrahasznosításából akár csúcstechnikai termékek is születhetnek!
Miért ilyen szerény mértékű az újrahasznosítás?
- Kevésbé teszi vonzóvá a profitéhes vállalatok számára az újrahasznosított műanyagot az a tény, hogy többe kerül, mint újonnan előállítani.
- Másrészt rengeteg olyan terméket gyártanak, például tejes dobozt, mely összetett formában tartalmaz papírt, fémet és műanyagot, ezért nem lehet hatékonyan szelektálni.
- Harmadik ok lehet az is, hogy a szemét egyharmada nem kerül feldolgozásra, csak kallódik az elhagyatott telepeken, vagy épp egy hegyi patakban csordogál.
Műanyagmentes évszázad kihívás
Újrahasznosított ruhatárunk mintájára évszázadokon át gyárthatna ruházatot a legtöbb vállalat ahelyett, hogy négyszeres mennyiség felhalmozására készülne! A másik lehetőség, hogy amikor csak egy kis odafigyelésre, egy pofás szatyorra, bevásárlótáskára, vagy hátizsákra van szükség, akkor csípjük nyakon a lehetőséget és cselekedjünk! Használd többször mindazt amire csak lehetőséged van!
Sok kicsi sokra megy!